Svjetski tjedan svemira (World Space Week) međunarodna je proslava znanosti i tehnologije te njihovog doprinosa poboljšanju ljudskog napretka. Opća skupština Ujedinjenih naroda proglasila je 1999. godine Svjetski tjedan svemira, koji se obilježava svake godine od 4. do 10. listopada. Na globalnoj razini Svjetski tjedan svemira koordiniraju Ujedinjeni narodi uz potporu američke udruge World Space Week Association te sponzora, među kojima su Viasat i Lockheed Martin.

Nizom različitih događanja u svijetu i Hrvatskoj široj se populaciji nastoje približiti teme vezane uz svemir. Dio toga bila je i naša škola koja se u obilježavanje Svjetskog tjedna svemira uključila s dvije aktivnosti.

U utorak, 1. listopada 2024., školu je posjetio Mobilni planetarij „Odiseja“. U školskoj dvorani postavljen je planetarij te je ukupno 176 učenika sudjelovalo na interaktivnim radionicama-predavanjima u kojima su mogli saznati zanimljivosti vezane uz galaksije, Sunčev sustav i svemir općenito. Prezentacije su bile vrlo realistične te su učenicima omogućile da se na trenutak osjećaju kao pravi astronauti. Nakon prezentacija, učenici su sudjelovali u eksperimentima gdje su im pojašnjene neke svemirske zakonitosti.

U petak, 11. listopada 2024., organiziralo smo KinoStar, večernje druženje u školi uz projekcije crtanih i igranih filmova svemirske tematike. Oko 120 učenika ispunilo je školski hodnik te se družilo do kasnih večernjih sati. Pogledali su crtani film Planet 51 te igrani film E.T. –  the Extra Terrestrial.

Martina Goričanac, učiteljica

/*** Collapse the mobile menu - WPress Doctor ****/ Skip to content