U utorak, 5. studenog 2024., za učenike šestih razreda naše škole organizirana je terenska nastava iz geografije, povijesti, prirode i vjeronauka. U pratnji učenicima bile su učiteljice Martina Goričanac, Larisa Klasić, Marina Košćak i Kristina Maričić.
Učenici su prvo posjetili ciglanu Leier-Leitel u Turčinu. Uz stručno vodstvo obišli su tvornicu te imali prilike vidjeti cijeli proces izrade cigle – od gline do gotovog proizvoda. Učenici su s velikim zanimanjem razgledavali pogon te postavljali zanimljiva pitanja. Nakon razgleda, tvrtka je učenike počastila klipićima i sokovima. Nakon ciglane uputili smo se u Varaždin. Odmah po dolasku u grad, obišli smo Gradsko groblje Varaždin koje ima dvije kategorije zaštite: zaštićeno kulturno dobro te spomenik parkovne arhitekture – park. U kratkoj šetnji alejama starog dijela groblja groblja učenici su posjetili i grobnice poznatih Varaždinaca poput Vatroslava Jagića, Krešimira Filića, Miljenka Stančića, Ive Režeka i drugih.
Sadržajno jutro nastavili smo posjetom Gradskom muzeju Varaždin – prirodoslovnom odjelu u palači Herzer te kulturnopovijesnom odjelu u utvrdi Stari grad. Prirodoslovni odjel zapravo je Entomološki odjel Gradskog muzeja Varaždin, u kojemu se čuva vrijedna i jedinstvena zbirka najvećeg varaždinskog prirodoslovca, gimnazijskog profesora te utemeljitelja i prvog kustosa toga Odjela Franje Košćeca. Zbirka prof. Košćeca predstavljena je u stalnom postavu pod naslovom Svijet kukaca. Kroz nekoliko tema: U šumi, Uz šumu i na livadi, U vodi i na obali, Noću i u zemlji, na otprilike 4500 izložaka, u postavu se zorno prikazuje biologija kukaca. U dijelu stalnog postava predstavljeni su i ostali varaždinski prirodoslovci s konca 19. i početka 20. stoljeća, a jedna je prostorija uređena kao radna soba prof. Košćeca. Kulturnopovijesni odjel u utvrdi Stari grad najstariji je odjel Gradskog muzeja Varaždin. Stalni postav sadrži brojne ambijentalno oblikovane stilske sobe od renesanse do secesije, predmete iz zbirki oružja, kamene spomenike, ostavštinu Vatroslava Jagića i Ivana Kukuljevića Sakcinskog te izloške što svjedoče o prošlosti grada i utvrde, obrtu i trgovini te ljekarništvu. Učenici su razgledali oba odjela uz stručno vodstvo te pritom rješavali zadatke u prigodnim knjižicama.
U Centru za posjetitelje Županijske palače učenici su imali priliku putovati kroz prošlost Varaždinske županije. Kroz modernu tehnologiju, na atraktivan, poučan i zabavan način otkrivali su povijest varaždinskog kraja. Prostor Centra je podijeljen na različite tematske cjeline – od postanka svijeta i Velikog praska, vulkana i špilja, neandertalaca, preko dolaska Rimljana, Avara, Huna i Hrvata pa sve do mitoloških likova.
Na kraju terenske nastave učenici su posjetili Uršulinski samostan i Katedralu uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo. Kroz zanimljive priče učenici su doznali kako su sestre uršulinke došle u Varaždin te kojim se djelatnostima bave te brojne zanimljivosti o samoj katedrali.
učiteljica Martina Goričanac