Čitam, čitaš…čitajmo!

Promicanje čitanja i čitalačke pismenosti djece, mladih i odraslih osnovni je naglasak i ishod ove godine, koja završava za koji dan, a proglašena je Godinom čitanja. Čitanje povećava emocionalnu inteligenciju i toleranciju, razvija samosvijest i samopouzdanje te niz vrijednosti koje nisu uvijek mjerljive i vidljive. Učenici 5.a i 6.a, b, c razreda posvetili su se intenzivnijem čitanju u svim oblicima i tijekom proučavanja književnih djela za cjelovito čitanje u mjesecu rujnu čitajući naglas Bajku o ribaru i ribici te Bajku o vratima. Čitajući u školskom parku, igralištu ili u sportskoj dvorani  proučavali su, otkrivali i stvarali, a mnogi učenici su nam kroz zadane aktivnosti otkrili svoje vještine koje su nas razveselile. U istom tonu i popratnim aktivnostima odvijao se Mjesec hrvatske knjige. Godinu čitanja aktivno smo provodili u svim aktivnostima tijekom satova nastave Hrvatskoga jezika od 5. do 8. razreda. Zanimljivo je bilo u studenom kada su učenici 5.a razreda s veseljem čitali poeziju Grigora Viteza, uživali u razigranosti njegovih stihova, a vrhunac njihove motiviranosti poezijom, čitanjem naglas i stvaralaštvom bili su zanimljivi radovi „blackout poezije“ na Grigorovim stihovima čiji mali dio možete vidjeti u fotogaleriji.

Godinu čitanja završili smo svakodnevnim druženjima u prosincu tijekom velikog odmora u prostoru naše školske božićne bajke gdje su stariji učenici čitali pjesme, priče ili ulomke  književnih djela uz božićno drvce, kamin i blagdanski ugođaj. Posebno iznenađenje učenicima  bilo je kada su nam se u čitanju pridružili ostali zaposlenici naše škole, logopedinja Lucija Š. i članica tehničkog osoblja gospođa Ivana kojima se ovom prilikom zahvaljujemo na ugodnom druženju.

Dragi učenici, dragi svi!

Čitajte kako biste živjeli, rekao je Gustav Flaubert, a mi ćemo uvijek biti tu za vas i uz vas kako bismo zajedno razvijali  čitalačke vještine.