TAMBUROM KROZ GLAZBENU POVIJEST ZAVIČAJA

Četiri učenice šestog razreda naše škole, članice školskoga Tamburaškog orkestra, sudjeluju tijekom mjeseca listopada u projektu Europskog socijalnog fonda (ESF). Projekt pod nazivom „Tradicija kao alat za razvoj vještina i socijalno uključivanje“ provodi Kulturno umjetničko društvo „Toplice“ Varaždinske Toplice u partnerstvu s Hrvatskim društvom inženjera geotehnike i Gradom Varaždinske Toplice. Uz  radionice poput izrade narodnih nošnji i tradicionalnih ukrasa te radionicu tradicijskih plesova, projekt uključuje i tamburaško-pjevnu radionicu. Tako će Marta Grabar, Katja Hrastovec, Tessa Salkanović i Nika Turković  u tamburaško-pjevnoj radionici  naučiti svirati i pjevati tradicijske pjesme područja Varaždinsko-topličkoga gorja.

Radionice se odvijaju isključivo online preko  aplikacije za video konferencije Zoom. Uz voditelje radionice, prof. Josipa Levatića  (voditelja pjevačke sekcije i dirigenta Tamburaškog orkestra KUD-a) i Mirte Matkun, (voditeljice Tamburaške sekcije KUD-a) naše će učenice s još desetero djece osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta aktivno doprinositi ostvarenju cilja projekta: povećanju socijalne uključenosti  djece i mladih poboljšanjem pristupa kvalitetnim online participativnim kulturno-umjetničkim sadržajima i aktivnostima.  Svrha ovog projekta je omogućiti online pristup kulturno-umjetničkim sadržajima i aktivnostima osobama mlađim od 25 godina. Sudionici projekta postat će aktivni promicatelji tradicijske kulture i umjetnosti zavičaja, a istovremeno će se razvijati njihove kreativne vještine i znanja, povećati društvene interakcije i smanjiti osjećaj izoliranosti.