OŠ KNEGINEC GORNJI NA JUBILARNOM 50-TOM FESTIVALU DJEČJE KAJKAVSKE POPEVKE

U nedjelju, 3. listopada 2021. godine u Zlataru je održan jubilarni 50. Festival dječje kajkavske popevke kojim je ujedno i završila 52. manifestacija Dani kajkavske riječi, Zlatar. U organizaciji Pučkog otvorenog učilišta dr. Jurja Žerjavića Zlatar, a uz visoko pokroviteljstvo Hrvatskog sabora, Ministarstva kulture i medija RH, Krapinsko-zagorske županije te Ministarstva znanosti i obrazovanja i HRT-a, Festival je bio kruna svih aktivnosti i događaja vezanih uz manifestaciju.

Uz  pratnju Tamburaškog orkestra HRT-a izvedeno je 16 novih pjesama čije su tekstove i glazbu stvarali učenici osnovnih škola kajkavskoga govornog područja uz pomoć svojih mentora – učitelja glazbene kulture.

Iz Varaždinske županije nastupila je Katja Hrastovec, učenica šestog razreda Osnovne škole Kneginec Gornji. Iako debitantica zlatarskog Festivala, Katja je sigurno i upečatljivo otpjevala pjesmu Mojem Varaždinu koju je pripremala i uvježbavala sa svojim profesorom Josipom Levatićem. Tekst pjesme napisao je davne 1976. godine varaždinski osnovnoškolac Davorin Brckan.

Završetak Festivala začinila je kratka povijesna retrospektiva najboljih i nagrađenih pjesama u izvedbi danas već proslavljenih opernih pjevačica čiji su prvi ozbiljniji pjevački koraci krenuli upravo na ovom Festivalu.

Posebna nam je čast da je među njima nastupila i Tena Kramar, bivša učenica naše škole, danas studentica Muzičke akademije u Zagrebu. Pjesmom Tu je Zagorje moje podsjetila nas je na svoj debi i veliki uspjeh 2012. godine kada je osvajanjem kristalnog zvončeka postala i apsolutna pobjednica Festivala u kategorijama za najbolju pjesmu i najbolju izvedbu.