„KAJ U RIJEČI, PJESMI, SLICI I PLESU“

U četvrtak, 9. rujna 2021. godine održan je u Festivalskoj dvorani Krapina 36. dječji festival „Kaj u riječi, pjesmi, slici i plesu“, poznatiji kao „Mali kaj“.

Osnovnu školu Kneginec Gornji predstavile su Katja Hrastovec i Nika Turković, učenice šestog razreda. Uz mentorstvo Josipa Levatića, profesora glazbene kulture, pripremile su te uz pratnju festivalskoga glazbenog sastava i Krapinskih mažoretkinja izvele pjesmu Zagorje moje zeleno (1986.). Oduševljenje publike uz sigurne glasove mladih pjevačica izazivale su i osebujne „kneginečke“ narodne nošnje koje su obukle za ovu prigodu. Na kraju programa, svi izvođači, već tradicionalno, izveli su „himnu“ Festivala Popevke sem slagal.

U organizaciji Društva za kajkavsko kulturno stvaralaštvo te pod pokroviteljstvom Krapinsko-zagorske županije,  Grada Krapine i predsjednika Republike Hrvatske, Festival već tradicionalno okuplja najmlađe pjevače: učenike osnovnih škola kajkavskoga govornog područja - zaljubljenike u kajkavsku popevku, pružajući im priliku pokazati pjevački talent. Repertoar čine kajkavske popevke izvođene  niz godina na Krapinskom festivalu, utemeljenom davne 1965. godine. Ove su godine izvedene ukupno 23 pjesme.