Biciklisti, oprez: policija ima važno upozorenje

Pješaci i biciklisti pripadaju najugroženijoj skupini sudionika u prometu, stoga početkom nove školske godine Policijska uprava varaždinska upozorava da je  bitno pridržavati se svih propisa i zakona kako ne bi došlo do stradanja djece u prometu.

Djeca mlađa od 14 godina mogu samostalno upravljati biciklom pod uvjetom da su za to osposobljena i da im je izdana Potvrda o sudjelovanju u poučavanju za sigurno sudjelovanje biciklom u prometu, a u suprotnom djeca u dobi od 9 do 14 godina mogu upravljati biciklom u prometu samo u pratnji osobe starije od 16 godina, dok djeca do 9 godina ne smiju uopće upravljati biciklom u prometu.

Sva djeca starosti do 16 godina, bilo da upravljaju biciklom ili da se prevoze istim u svojstvu putnika, moraju na glavi za vijeme vožnje nositi propisanu i uredno pričvršćenu zaštitnu kacigu. Za  nepoštivanje navedene odredbe propisana je novčana kazna u iznosu od 300 kuna, a za kršenje naveden odredbe odgovaraju roditelji ili drugi zakonski zastupnici.

« Prosinac 2019 »