Učenici uživali u operi Nikola Šubić Zrinski

Nepunu godinu dana nakon 450-te obljetnice povijesne Bitke kod Sigeta i junačke borbe hrvatskih vojnika na čelu s banom Nikolom Šubićem Zrinskim, učenici OŠ Kneginec Gornji imali su priliku uživo pratiti operu Nikola Šubić Zrinski, kapitalno djelo hrvatskoga opernog stvaralaštva.

Dana 25.4.2017. godine, 150 učenika u pratnji desetak učitelja autobusima je krenulo put Zagreba, u Operu Hrvatskoga narodnog kazališta, kako bi uživo pratili operu Nikola Šubić Zrinski, hrvatskog skladatelja Ivana pl. Zajca. Već nakon odsviranih taktova uvertire, koju je pod suverenim dirigiranjem mladog maestra Ivana Josipa Skendera izveo orkestar Opere HNK, osjetilo se oduševljenje mladih ljubitelja ozbiljne glazbe. Burnim su pljeskom, naviknutim automatizmom, popratili završetak predigre. Puna dva i pol sata glazbe, napete radnje isprepletene scenama borbe, ljubavi, tuge i nadasve naglašenim domoljubljem, učenici su istinski uživali u dočaravanju posljednjih trenutaka života bana Zrinskog, njegove obitelji i vojske u junačkom gradu Sigetu. U finalu, neki su se odvažili i otpjevati završni zbor U boj, u boj.

Usprkos tragičnom završetku, pljesak koji se nakon spuštanja zastora prolomio gledalištem i trajao nekoliko minuta, izrazito dinamički prateći pojedinačne izlaske solista, zboraša, baletnih plesača i, naravno, dirigenta, bio je stvarni dokaz velikog oduševljenja učenika.

Za kraj, zahvaljujući izrazitoj ljubaznosti i srdačnosti maestra Skendera, učenice Dalia Čavlek, Anamarija Cmrečak i Dorotea Perši u pratnji učiteljica hrvatskog jezika Ivane Trogrlić i Nikoline Cikač te učitelja glazbene kulture Josipa Levatića, vrlo su profesionalno s njim obavile intervju, a zatim ih je maestro  sve zajedno poveo na kratku šetnju kroz kazalište.

Ovim su oblikom terenske nastave realizirani mnogi odgojno-obrazovni zadaci, ciljevi i ishodi u korelaciji nekoliko nastavnih predmeta, pa sa sigurnošću možemo ustvrditi da je realizacija posjeta Operi malen, ali izrazito važan korak ka novoj kurikularnoj reformi školstva.

« Ožujak 2024 »