Projekt "Šafran" (The Crocus Project)

Šafrani za toleranciju i poštovanje

Osnovna škola Kneginec Gornji već šestu godinu zaredom sudjeluje u međunarodnom Projektu Šafran (The Crocus Project) Irske zaklade za obrazovanje o Holokaustu.

Projekt na opipljiv način upoznaje mlade ljude s temom Holokausta i podiže svijest o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti.. Uključivanje djece u sadnju lukovica i promatranje cvijeća kako raste potiče kontinuirano učenje o važnosti tolerancije i poštovanja.

Irska zaklada za obrazovanje o Holokaustu opskrbljuje škole lukovicama žutog šafrana koje se ujesen sade u znak sjećanja na milijun i pol židovske djece i tisuće druge djece koja su umrla u Holokaustu. Žuti cvjetovi podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi pod nacističkom vlašću. Šafran cvate krajem siječnja ili početkom veljače, otprilike u vrijeme Međunarodnog dana sjećanja na Holokaust (27. siječnja).

Cvijeće nas podsjeća da na svijetu još ima ljepote i nade u budućnost. Ove su godine šafrani procvali početkom ožujka.

Ciljevi projekta  bili su:

•           upoznavanje učenika s temom Holokausta, podizanje svijesti o                         opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti

•             učenje o važnosti tolerancije i poštovanja

•             razvijanje svijesti o postojanju vjerskih i kulturnih tradicija

•             prihvaćanje raznolikosti među ljudima

•             stjecanje boljeg razumijevanja povijesti

•             podizanje svijesti o opasnostima ekstremističkih pokreta i totalitarnih režima

•             njegovanje osobne odgovornosti kao demokratskih građana

Učenici 8 a b i c razreda sadili su lukovice šafrana u školskom cvjetnjaku u listopadu 2016.,  pratili su pojavu prvih izdanaka i cvjetova koje su i fotografirali, te završili lentu vremena u učionici povijesti.

Projekt je besplatan budući da Irska zaklada za obrazovanje o Holokaustu opskrbljuje škole lukovicama žutog šafrana u suradnji sa Spomen područjem Jasenovac.

Larisa Klasić

objavio: Nevenka Šestak   datum: 15. 3. 2017.