Nagrađen projekt OŠ Kneginec Gornji na natječaju ekoLucija

ekoLucija 101 je projekt kojeg provodi portal srednja.hr. U sklopu Dana planeta Zemlje održana je konferencija i otvoren je natječaj za najbolje eko-projekte osnovnih i srednjih škola u Republici Hrvatskoj.

Projektom se žele naglasiti svi razlozi za optimizam oko ekologije i budućnosti, kao i prilike koje mladi imaju za obrazovanje i razvoj karijera u području održivog razvoja.

Partneri projekta su Regionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske (Regea), Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER) Sveučilišta u Zagrebu i Stemi. Projekt je sufinancirao Europski parlament u okviru programa subvencija Europskog parlamenta u području komunikacije.

Konkurencija je ove godine bila velika, jer je prijavljeno čak 67 različitih projekata u pet kategorija -  školski vrtovi, recikliranje i odvajanje otpada, edukacije učenika, ekologija i promet te zdrava prehrana.

Najbolji projekt u kategoriji Recikliranje i odvajanje otpada provela je Osnovna škola Kneginec Gornji za što će primiti prigodno priznanje i nagradu. Projekt Budi faca, iskoristi ono što drugi baca proveden je u sklopu Održivog razvoja te Građanskog odgoja i obrazovanja. Bavi se problemom smanjenja otpada (naročito od hrane) i kreativnim recikliranjem.

U projekt su uključeni svi učenici i djelatnici škole, a u aktivnosti su se uključili i članovi lokalne zajednice. Najveće ostvarenje nam je putujuća izložba dječjih ilustracija sa sloganima i edukativnim karticama pod nazivom ‘Smanjimo otpad od hrane’, koja je već počela svoj put od škole do škole unutar županije, a nadamo se da će obići i čitavu Hrvatsku.

« Rujan 2024 »