Obilježili Međunarodni dan materinjeg jezika

21. veljače - Međunarodni dan materinjeg jezika

Materinji ili materinski jezik je termin kojim označavamo prvi jezik koji neka osoba nauči u svojoj obitelji.

Stručnjaci tvrde da je znanje materinskog jezika vrlo važno pri formiranju mišljenja, a istraživanja pokazuju da osoba koja nije svladala svoj materinski jezik ima problema s učenjem ne samo drugih jezika već i s učenjem uopće.
Svjesna uloge materinskog jezika u razvoju komunikacijskih vještina i oblikovanju svijesti i kretivnosti, Organizacija za obrazovanje, znanost i kulturu pri Ujedinjenim narodima (UNESCO) donijela je 1999. godine odluku o proglašenju 21. veljače Međunarodnim danom materinskoga jezika. S ciljem promicanja jezične raznolikosti i višejezičnog obrazovanja UNESCO želi podsjetiti da jezici nisu samo vitalan dio civilizacijskog kulturnog naslijeđa, već i nezamjenjivi izraz ljudske kreativnosti i veličanstvene različitosti.
S tim ciljem aktivnosti su provodili i učenici 5. a razreda na satu Hrvatskoga jezika sa svojom učiteljicom proučavajući tu odluku Ujedinjenih naroda, čitajući novinske članke, izradili su "ploču" s najdražim hrvatskim  riječima te sve to potvrdili uređivanjem školskog panoa.
Ostale fotografije pogledajte u fotogaleriji.
                                                                                               Tamara Hojnik

objavio: Nevenka Šestak   datum: 22. 2. 2018.

« Travanj 2018 »