Osnovna Škola Kneginec Gornji na "Malom kaju" u Krapini

32. dječji festival „Kaj u riječi, pjesmi, slici i plesu“

Tradicionalna i ujedno  najznačajnija manifestacija kajkavskoga govornog područja, Tjedan kajkavske kulture u Krapini, i ove je godine održana pod visokim pokroviteljstvom predsjednice RH Kolinde  Grabar Kitarović, Ministarstva kulture RH, Grada Krapine i Krapinsko-zagorske županije.

Velik dio manifestacije posvećen je najmlađim „kajkavcima“ – učenicima osnovnih škola. Kruna ovogodišnjih programa u gradu Ljudevita Gaja bio je 32. dječji festival „Kaj u riječi, pjesmi, slici i plesu“ – Mali kaj 2017., na kojem su učenici osnovnih škola 7. rujna ove godine izvodili popularne „popevke“ s prošlih krapinskih Festivala. Dakle, mali pjevači osnovnoškolci postali su ozbiljni interpreti popularnih festivalskih pjesama.

Na ovogodišnjem festivalu nastupili su učenici iz ukupno 13 osnovnih škola. Iz Varaždinske županije jedina je sudjelovala OŠ Kneginec Gornji. Ana Novotni, učenica šestog razreda  sa svojim je mentorom prof. Josipom Levatićem pripremila pjesmu Dojdi med brege, jesen je zlata koju je davne 1983. godine na Festivalu  praizvela Zdenka Vučković. Suptilnom  i nadasve emocionalnom izvedbom u prepunoj Festivalskoj dvorani Ana je, kao uostalom i svi pjevači redom, potvrdila  da je „kaj“ duboko ukorijenjen i njegovan u našem zavičaju i kao takav „živel bu zanavek“.

Josip Levatić

objavio: Josip Levatić   datum: 17. 10. 2017.