Terenska nastava iz prirode

Mozdernjak - voda III. klase

Krajem ožujka, za učenike šestih razreda, održana je terenska nastava iz prirode. Tom prigodom uputili su se na potok Mozdernjak koji se nalazi u blizini škole.

Prilikom opservacije lokaliteta uočili su kokošinjac i oranice uz desnu obalu potoka koje se radi uzgoja monokultura  tretiraju mineralnim gnojivom i zaštitnim sredstvima. Na bočnim stranama korita uklonjene su drvenaste i zeljaste biljke, a u koritu su pronađene manje količine građevinskog materijala i razni drugi otpaci (žlica, lokot, bočica parfema, komadi stakla, upaljač, ključ, spajalice, držač od noža....).

Rezultati kemijske analize vode su pokazali da je povećana koncentracija nitrata (2.26 mgN/L) što je karakteristika voda III. vrste.

Tijekom biološke analize nisu uočene ribe kao ni ostali kralježnjaci. U koritu je pronađeno dosta dijelova oklopa uginulih rakova. Iz sedimenta su izolirani rakušci koji su daleko najdominantnija skupina, a od ostalih beskralježnjaka uočili smo trzalce, ličinke kornjaša, slatkovodne puževe, virnjake, tulare s kućicom, vodene štipavice i pijavicu. Prema izračunatom biotičkom indeksu potok Mozdernjak pripada vodama III. klase.

U budućnosti planiramo pratiti stanje Mozdernjaka, ali i proširiti analizu na njegov uzvodni i nizvodni dio te na ostale tekućice kneginečkog kraja koje se nalaze u blizini škole.

Kristina Maričić, učiteljica

objavio: Nevenka Šestak   datum: 13. 4. 2017.