ODRŽAN FESTIVAL ZNANOSTI I OBILJEŽEN DAN PLANETA ZEMLJE

U našoj je školi 26.4.2024. održan drugi po redu Escape room ili kako nam je draže reći, Soba za bijeg. Radi se o zabavnoj, dinamičnoj i uzbudljivoj igri u sklopu koje timovi uz pomoć zadataka, tragova i savjeta skrivenih unutar određene prostorije rješavaju niz zagonetki kako bi „pobjegli“ iz prostorije i krenuli u daljnje traganje tako dugo dok ne „razbiju“ glavnu šifru.

Ovogodišnja tajna šifra bila je, vjerojatno najpoznatija latinska izreka vezana uz prehranu koja se pripisuje Hipokratu, ocu medicine, „Fac cibus sit tibi medicina, medicina tuus cibus!“ ili u prijevodu „Neka hrana bude tvoj lijek, a lijek tvoja hrana“. Osim što je njena svrha bila ukazati na važnost uravnotežene i pravilne prehrane, u prvi plan stavljena je uloga pojedinca u važnosti očuvanja planeta Zemlje kroz racionalno kuhanje i kupovinu s ciljem da nastaje čim manje otpada jer tako se smanjuje zagađenje i daje doprinos borbi protiv klimatskih promjena.

Obzirom da je središnja tema ovogodišnjeg Festivala znanosti bila inteligencija, učiteljice Martina Goričanac i Kristina Maričić pripremile su posebne zagonetke vezane uz neka važna dostignuća koja je osmislio ljudski um poput npr. testa za utvrđivanje očinstva, Braillovog pisma, određivanja i nasljeđivanja krvnih grupa, korištenja dešifratora, digitalnih tehnologija i forenzičkih metoda, smišljanja mozgalica, pitalica, zagonetki i ostalih zabavnih sadržaja za razmišljanje i vježbanje logike.

Natjecalo se ukupno 6 timova, a najbrži, najsnalažljiviji i najbolji bili su učenici iz tima kojeg su sačinjavali David Bosanović, Lara Bubnjarić, Vito Grabar, Mateo Hižak, Daria Ivanjko i Mona Pantaler.

Učenicima su uručene slatke nagrade i priznanja.

Hvala svima na sudjelovanju. Bilo je odlično, vidimo se iduće godine!

učiteljica Kristina Maričić

objavio: Martina Boltižar   datum: 29. 4. 2024.