Naše učenice na 3. Znanstvenom sajmu

U utorak, 30. travnja 2024. naše su učenice sudjelovale na 3. Znanstvenom sajmu osnovnih škola Varaždinske županije koji je održan u OŠ Trnovec.

Cilj je Znanstvenog sajma da učenici na zanimljiv i poučan način prikažu svoje projekte, približe posjetiteljima odabrane teme te ih zainteresiraju za područje znanosti na zanimljiv, kreativan i inovativan način. Održava se pod sloganom „Postani znanstveni TIGAR – Temeljito, Inovativno, Genijalno, Aktivno, Različito“.

Lana Žvorc iz 8.c prezentirala je podatke o rasprostranjenosti i zastupljenosti tigrastih komaraca unutar naše županije. Riječ je vrsti koja je vrlo prilagodljiva novim uvjetima, vrlo je agresivna i napada tijekom cijelog dana. Važna je zbog sposobnosti prenošenja različitih arbovirusa poput uzročnika Chikungunya groznice, žute groznice, dengue, Zika virusne bolesti i drugih. Uz to, Lana je demonstrirala izgled i način postavljanja lovki za komarce te 3D model životnog ciklusa tigrastog komarca koji je sama načinila.

Lana Vugrinec iz 8.a predstavila je rezultate ankete o bacanju hrane u kućanstvima unutar naše općine te je posjetiteljima pokazala da se od starog kruha može pripremiti vrlo ukusne aromatične grickalice nalik onima kakve kupujemo u trgovinama.

Vida Kolednjak iz 8.b upoznala je posjetitelje sajma s vrstama UV zračenja i njihovim utjecajem na bakterije, a posebnu pozornost skrenula je na važnost zaštite kože naročito tijekom ljetnih mjeseci.

Učenice su imale priliku razgledati projekte drugih učenika, educirati se i družiti se s vršnjacima. Zadovoljni smo sa svime i veselimo se idućem sajmu.

učiteljica Kristina Maričić

objavio: Martina Boltižar   datum: 15. 5. 2024.

« Rujan 2024 »